Eğitime Destek

Eğitimde fırsat eşitliği için çalışıyoruz…

Öncü Gönüllüler, toplumda en öncelikli başlıklardan biri olan eğitim konusunda, fayda sağlayabileceği her alanda görev almayı kendi sorumluluğu olarak görüyor.

Faaliyetlerine başladığı günden bu yana ilkokullardan üniversitelere kadar her seviyedeki eğitim kurumuna ve öğrencilere destek sağlıyor. Oyuncak, giysi ve eğitim malzemesi gibi temel birçok ihtiyacın giderilmesi için çalışıyor; sivil toplum kuruluşlarının okullar için geliştirdiği destekleyici eğitim modüllerinde, gönüllülerinin verdiği eğitimlerle aktif rol alıyor.

Gerek kendi başlattığı inisiyatiflerle, gerekse de ilgili sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğü iş birlikleri sayesinde, Türkiye’nin dört bir yanında eğitimin eşit şartlarda verilebilmesine aracılık ediyor.

Öncü Gönüllüler, eğitimin temellerinin atıldığı ilkokullardaki fırsat eşitliğini her şeyden çok önemsiyor. En küçük desteğin bile bazen paha biçilemez ve büyük geri dönüşleri olduğu bilinciyle hareket ediyor. Çünkü küçüklerimizin ihtiyaçlarının giderilmesi, onları kendilerinden büyük hayallerine bir adım daha yaklaştırıyor; ufuklarında ve ruhlarında yeni kapılar açıyor. 

Öncü Gönüllüler 2009'dan bu yana “Mektuplu Kırtasiye Yardımı” kampanyasıyla yeni eğitim dönemi başında  öğrencilerin heyecanına ortak oluyor. İçinde miniklerin ihtiyaç duyabileceği eğitim malzemelerinin yanı sıra onları gülümsetecek bir lolipop ve kutunun sahibine yazılmış bir mektubun yer aldığı kolilerle, miniklerin yanlarında olduklarını hissettiriyor.

Ayrıca şimdiye dek sayısı 35’i bulan ve artmaya devam eden ihtiyaç sahibi ilkokullara bilgisayar bağışında bulunuyor. Bunların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının ortaklığıyla farklı içerikteki başlıklarda eğitimlere destek vererek, miniklerimizi geleceğe hazırlıyor.

Öncü Gönüllüler 2009 yılında başlattıkları eğitim desteklerini, 2011 yılından bu yana Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) ile güçlendiriyor.

“Okul Dostu Programı”  ile başlayan iş birliğinde, aralarında Öncü Gönüllülerin de olduğu Eureko Sigorta çalışanları öğle tatili saatlerini bu projeye ayırdı; programın “Meslek Tanıtım Etkinliği”  ve “Çevreci Penguenler” bölümlerinde aktif rol aldı. ÖSGD’nin aracılığıyla, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın (KEDV) “Oyuncağını Paylaşır Mısın?” projesine, 13 koli ve 6 poşet oyuncakla katkı sağladı.

Bu başarılara sevinirken, Öncü Gönüllüler ve ÖSGD durmadı; daha birçok projeyi de yine birlikte yürütmeye devam ediyor.

Profesyonel bilgi ve deneyimin yanı sıra koçluk becerine sahip gönüllüler, 2012 yılından bu yana ÖSGD’nin Meslek Lisesi Koçları Programı’na destek sunuyor. Gençlerin iş hayatını yakından tanımalarını sağlayarak, kariyer seçimlerinde ve kişisel gelişimlerinde onlara ışık tutuyor.  İstanbul’da Asım Ülker Çok Programlı Lisesi’nden 10 öğrenci ile başlayan program,  Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir’de belirlenen farklı okullarda yaygınlaşarak devam ediyor. Öncü Gönüllüler burada da işini şansa bırakmıyor. Koçluk desteği alan öğrencilerden bazıları, iş hayatını daha da yakından tanımak için Eureko Sigorta’da staj yapıyor.

Bu güç birliği kapsamında birçok proje eş zamanlı olarak götürülüyor. ÖSGD’nin aracılık ettiği AÇEV ile "Okuma Grupları"na destek veriliyor.

Öncü Gönüllüler eğitime destek odağını Genç Başarı Vakfı ile sürdürüyor. Birçok projede birlikte çalıştığı Özel Sektör Gönüllerinin aracılığıyla yolunun kesiştiği vakfın gelişimine ve faaliyetlerine hizmetleriyle destek sağlıyor.

Vakfın başlattığı “Genç Girişimciler Danışmanlarını Arıyor” projesi kapsamında Öncü Gönüllülerden danışmanlık alan Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi öğrencileri, geliştirdikleri özel tasarım USB bellek ürünü ile 2013 yılında “En İyi Satış ve Pazarlama” dalında birincilik ödülünün sahibi oldu.

“Genç Girişimciler”e desteği devam eden Öncü Gönüllülerin arasında bulunan profesyoneller, ilkbahar döneminde  gençlerle 12 hafta boyunca haftada 1 saat bir araya gelerek, onlara rehberlik ediyor.

Öncü Gönüllüler, çocukların ve gençlerin hayat başarılarında parayı algılama, yönetme ve tasarruf etme bilincinin ve farkındalığının önemine inanıyor.

2014 yılıyla beraber, 10 – 17 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen “Parayı Öğrenme Haftası” kapsamında 9-14 yaş arası çocuklara finansal okuryazarlığın önemini anlatmak için harekete geçen gönüllüler, aldıkları eğitimin ardından Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nin koordinasyonu ile Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nin faaliyetlerine destek sağlıyor.

Tüm gönüllüler, “Para olmadan bir şey olmuyor” ya da “Para her şey demek değil” gibi söylemler yerine, çocukların “Doğru yönetilen para ile çok şey olur” bilinciyle yetişmesi için çabalıyor.

Öncü Gönüllüler, 2010 yılından bu yana TEGV aracılığıyla 3000’e yakın öğrencinin yıllık eğitim giderini karşıladı ve karşılamaya devam ediyor.

TEGV’nin “Paylaşım Sertifikası” adıyla belgelendirdiği bu bağışların sertifikalarını paydaşlarına hediye eden gönüllüler, bu sayede mutluluğun paylaşılarak çoğalmasına aracılık ediyor.