Topluma Destek

Sürdürülebilir faydanın peşindeyiz…

Öncü Gönüllüler, toplumu yakından ilgilendiren ve aralarında sağlık, kadın sorunları, engelliler, sanatsal ve kültürel gelişim gibi önemli başlıkların da olduğu konulardaki sorumluluğunu gönülden hissediyor.

Öncü Gönüllüler, bugüne dek 60’ın üzerindeki projeye verdiği -gerek sivil toplum kuruluşları aracılığıyla, gerekse de Kızılay’a toplu kan bağışı gibi bireysel desteklerle- topluma fayda üretmenin peşinde koşuyor.

Achmea Foundation Destekli Çalışmalarımız

Gelirimizin bir bölümünü çözüme ayırıyoruz…

Eureko “toplum”, “çevre” ve “eğitim” alanlarında sosyal, ekonomik ve sürdürülebilir bir gelişimin sağlanması yönündeki sorumluluğunu, global organizasyonu düzeyinde taşıyor. Bunun için 2006 yılında kurduğu ve dünya genelindeki yıllık net kârının %0,5’ini aktardığı Eureko Achmea Foundation (EAF) ile  fon yaratıyor.

EAF, ilkesel olarak Hollanda ve Eureko Grubu’nun aktif olduğu ülkelerde, görmezden gelindiğine inandığı gruplarda yapısal iyileşme sağlamayı amaçlayan projeleri ele alıyor. Vakıf üyeleri yılda dört kez bir araya gelerek mercek altına alınması gereken ihtiyaçları ve önlem önerilerini değerlendiriyor. 

Eureko’nun dünyayı yakından ilgilendiren konulardaki sorumluluk bilincinin en önemli göstergesi olan EAF’nin gelirinin tamamı, belirlenen destek projelerine harcanıyor.

Öncü Gönüllüler, Lösemili çocuklara ve ailelerine hayat veren, birbirinden değerli projelere imza atan LÖSEV ile sıkı bir beraberlik içerisinde hareket ediyor; ihtiyaçlarını gönülden sahipleniyor.

Öncü Gönüllülerin 2011 yılında “Eureko Sigorta Tiyatro Kulübü” çatısı altında sergiledikleri oyunun bilet gelirinin LÖSEV’e bağışlaması ile başlayan iş birliği, yeni projelerle desteklenerek güçlendiriliyor.

Gönüllüler yıllar içinde LÖSEV için yapılan iç kampanyalarla ihtiyaç sahibi çocukların ve ailelerinin yazlık-kışlık kıyafetlerini karşıladı; battaniye, çarşaf, yastık kılıfı, LCD, bilgisayar gibi malzemeleri tedarik etti. Sadece malzeme bağışı yapmakla kalmayıp, 770 rozet ve 100 kitap ayracı satarak elde ettiği gelirin tamamını LÖSEV hesabına yatırdı. Hala da elleri LÖSEV’in üzerinde; LÖSEV’in İstanbul, İzmir ve Ankara’daki bürolarının çatısı altındaki herkesin yüzünü güldürmeye devam ediyorlar. 

LÖSEV’in ihtiyaç duyduğu zaman ellerinden geldiği ölçüde yanında olmak isteyen Öncü Gönüller, sizleri de LÖSEV’e destek olmaya çağırıyor. LÖSEV gönüllüsü olmak için tıklayınız.

Öncü Gönüllüler, 2011 yılından bu yana Özel Sektör Gönülleri Derneği aracılığı ve Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki GETEM iş birliği ile “Sesli Kitap Gönüllüleri Projesi”ni destekliyor.  

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde bulunan GETEM, gözleri görmeyen vatandaşlarımız için sesli kitapları internet ortamında kendi üyelerine sunuyor. Sayıları her geçen gün artan gönüllüler de, üyeler tarafından talep edilen ya da kendilerinin önereceği bir kitabı kayda okuyarak GETEM’e ulaştırıyor. Üyeler yayına alınan kitaplardan dilediğini kendi bilgisayarında dinlerken, gönüllüler de engelleri kaldırmanın keyfini sürüyor.

Öncü Gönüllüler, kimsesiz çocukların bakımı için İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Bolluca Beldesi’nde hizmet vermekte olan çocuk köyünün minik sakinlerine desteğini esirgemiyor.

2010 - 2011 yılları arasında  anlaşmalı sinema filmlerinden aldığı toplu biletlerle kültürel olarak gelişmelerine de aracılık etti. Bolluca Çocuk Köyü için bağış desteği ve bağış yapmak isteyen Eureko Sigorta müşterileri için aracılık etme hizmeti devam ediyor.

Eureko Sigorta 2009 yılında toplumsal kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla, T.C. Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın iş birliğiyle Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde açtığı “Eureko Sigorta Çok Amaçlı Toplum Merkezi”nin (ÇATOM) başarılarıyla gurur duyuyor.

Eureko Grubu’nun yardım vakfı Eureko Achmea Foundation’un maddi, Öncü Gönüllülerin de manevi desteğiyle hayata geçirilen ÇATOM, çalışmalarıyla bölgede önemli sosyal gelişim ve dönüşümlerin yaşanmasına doğrudan katkıda bulunuyor.

Gururla sunuyoruz ki...

Kurulma çalışmalarının tamamlanmasıyla 2010 yılında faaliyetlerini hızlandıran ÇATOM ilk olarak bölgedeki kadın ve çocuklar için çalışmaya başladı. Öncü Gönüllüler, en önemli sorunlardan biri olan kadınların ve çocukların eğitim olanaklarının artırılması ve mesleki eğitimlerle kadınların istihdama katılımlarının teşvik edilmesi yönünde faaliyetler düzenledi.